NOT SO PRETTY (Odvrácená tvář krásy), díl 1

11.02.2023

Čtyřdílný investigativní dokument USA z roku 2022, který se ponořil do zákulisí kosmetického průmyslu za biliony dolarů, odkrývá potenciální skrytá nebezpečí každodenních produktů používaných po celém světě – a odhalení jsou mnohdy překvapivá. V dílu 1 mají hlavní roli mastek (Talc) a azbest.



Všechny 4 díly dokumentu NOT SO PRETTY (Odvrácená tvář krásy) s profesionálním českým dabingem můžete vidět na HBO Max

Co se, mimo jiné, dozvíte v tomto prvním díle:

V úvodním díle se setkáte s životními příběhy několika lidí. Jedním z nich je příběh mladé ženy, která povídá o tom, jak si od malička hrála s očními stíny, rtěnkami a make-upem. Později dělala make-up kamarádkám, a pak pracovala jako umělecká maskérka u Christiana Diora. Nastartovala v tomto oboru svou kariéru. A jednoho dne začala mít hrozné bolesti břicha a střev. Bylo to pořád horší a horší. Nakonec podstoupila operaci. Lékaři prvně nevěděli, co to je, až na patologii odpověděli, že to byl mezoteliom - neléčitelná rakovina pobřišnice nebo pohrudnice, kdy pacienti umírají ve velkých bolestech. A téměř výhradně ji způsobuje vystavení se azbestu. Jak to bylo možné, u 26tileté holky? Která nepracovala v žádné továrně, kde by byla azbestu vystavena?

Následovaly zprávy z laboratoře:
Azbest v pudřenkách, podkladových bázích, očních stínech, rtěnkách...
V očních stínech pro děti z obchodu Claire´s (testovaný vzorek obsahoval milióny vláken azbestu).

Odborníci vysvětlují, že Mastek (Talc) se v přírodě vyskytuje dohromady s azbestem. Jeden bez druhého nemůžete mít. Geologové často říkají, že se od sebe nedají oddělit, že jsou vzájemně promísené. V mastku mohou i ty nejmenší částečky azbestu být škodlivé. Vlákna azbestu jsou tak malá, že pokud je vdechneme, dostanou se až do nejhlubších částí plic. A pak onemocníte rakovinou.

Jako rodič předpokládáte, že to, co koupíte v obchodě, bude bezpečné, ale... Jak se mohl dostat azbest do dětského make-upu?

V další části dokumentu hovoří pracovník laboratoře o své zkušenosti s testováním a odhalováním azbestu v kosmetických produktech. Dozvíte se, jak testoval například vzorky z obchodů Claire´s, a to ze Seatlu, San Franciska, Atlanty, New Yorku a dalších. V laboratoři otestovali 17 vzorků z 9 států. A všechny vyšly jako pozitivní, všechny obsahovaly azbest.

V dokumentu se dále dozvíte, jak je možné, že někteří výrobci tvrdí, že jejich produkty používají jen mastek, který má certifikaci - tedy že jejich mastek azbest neobsahuje. Pro odpověď na tuto otázku se tvůrci dokumentu vrací do 70tých let...

Tehdy výrobci zjistili, že když vyberou na testování azbestu přístroje, které nebudou dostatečně citlivé na to, aby azbest odhalily, budou moci pak dále prohlašovat, že jejich produkty azbest neobsahují. A udělali proto vše. V interní správě Johnson & Johnson z roku 1973 dokonce jeden výzkumník doporučil zamítnutí nové testovací metody, protože byla až moc citlivá...

Dokument se dále zaměřuje na zákulisí velkých kosmetických firem.

Kosmetický průmysl, včetně těch největších firem, jako Johnson & Johnson, Colgate či Avon před 50 lety vyvinul obrovské úsilí, aby se spotřebitelé nikdy nedozvěděli, že je v jejich produktech azbest. Najímali nejlepší PR agentury v zemi, stejné, jako najaly ropné společnosti po nehodě plošiny Deepwater Horizon..., nebo ty, které spolupracovaly s firmou Philip Morris a tabákovým průmyslem.

Další dokumenty Johnson & Johnson odhalují ještě něco mnohem horšího... Společnost financovala experiment, který měl otestovat, jak je azbest škodlivý pro lidi. Stovky filadelfských věznů byly zneužity jako pokusní králíci v sérii neetických a nebezpečných lékařských experimentů. Pracovník Johnson & Johnson potvrzuje ve zprávě z roku 1971, že společnost testovala toxicitu chrysotilu a tremolitu - dvou velmi nebezpečných druhů azbestu. V roce 2000 pár těchto vězňů Johnson & Johnson zažalovalo. Soud ale jejich žalobu zamítl, protože byl případ promlčen. A Johnson & Johnson dále prodával své produkty s mastkem milionům nic netušících spotřebitelů.

A co dětské pudry Johnson & Johnson?
Část svého životního příběhu v dokumentu popisuje také gynekolog a porodník, který se této profesi věnoval přes 50 let, a který vždy ženám doporučoval dětský pudr Johnson & Johnson. I on sám ho používal celý život. I na své čtyři děti.

Gynekolog v dokumentu říká: "Začalo mi být špatně v roce 2019, rychle jsem se unavil, a nějak jsem zhubnul. Tak jsem šel k lékaři a ten mě poslal na tomografii. Když mu přišly výsledky, řekl mi, že tam mám velký nádor - mezoteliom. Hned poté, co mi toto řekl, mi to všechno došlo... Azbest, dětský pudr s mastkem... Johnson & Johnson...".

Mastek však obsahuje celá škála další kosmetiky - oční stíny, tvářenky, podkladové báze, rtěnky... Pokud si na obličej nanášíte tento make-up několikrát denně nebo týdně, a děláte to i několik desítek let, vystavujete se takovým úrovním azbestu, které už mohou ohrožovat vaše zdraví.

Mladá žena pokračuje: "Už když jsem byla malá, tak jsem se každý den líčila, někdy dokonce několikrát denně. Potom, co jsem onemocněla, jsem se rozhodla zjistit, v čem všem to je. Nechala jsem otestovat všechna svoje líčidla, která ve složení uváděla mastek (Talc). Deset z dvaceti líčidel obsahovalo azbest. Věřila jsem, že jsou to produkty kvalitní a bezpečné - Dior, Clinique, Estée Lauder, Avon, L´oreal, Johnson & Johnson... Zažalovala jsem je. Jsem bojovnice, budu bojovat za to, co je správné."

Tvůrci dokumentu pátrali a zjistili, že už v 70tých letech se upozorňovalo na to, že by v některých přípravcích mohl být azbest, i v pudru Johnson & Johnson. Média tehdy začala informovat o spojitosti mezi azbestem a plicními nemocemi. Azbest, který se dříve běžně používal jako izolace v domech, může způsobovat rakovinu plic... Johnson & Johnson ale v roce 1976 informoval, že se jich to netýká, že veškerý jejich výzkum dokazuje, že mastek je bezpečný, že otestovali více jak 100 vzorků jejich mastku a v žádném z nich azbest nenašli...

Pravda je ale vždy v interních dokumentech, které jsou většinou tajné... Právníci však získali utajované dokumenty. A ty dokazují, že firma Johnson & Johnson věděla, že jejich mastek azbest obsahuje, a někdy dokonce i ve vysokých hladinách, a že se tak děje zcela běžně. Johnson & Johnson mohli klidně mastek vyměnit, protože alternativu k mastku našli již v roce 1973 - kukuřičný škrob. Nemuseli prodávat ten dětský pudr s mastkem. Jenže pro ně byl ten dětský pudr symbolický, po mnoho let ho propagovali jako definici bezpečného produktu. Pokud by byl jejich pudr shledán jako nebezpečný, byl by to signál, že by i ostatní produkty této firmy mohly být nebezpečné. Proto ho společnost prodávala dalších 50 let...

Dalším odhalením tvůrců dokumentu je to, že firma Johnson & Johnson už mezitím přišla na způsob, jak se vyhnout placení odškodného lidem, kteří nad ní vyhráli u soudu. Dozvíte se tak, čemu se říká tzv. texaské paso doble, díky kterému se podařilo společnosti Johnson & Johnson vyvléknout z povinnosti zaplatit miliardy za odškodnění těm lidem, kterým jejich produkty s mastkem ublížily nebo je zabily.

Z dokumentu jasně vyplývá, že velkým výrobním kosmetickým společnostem jde hlavně o jejich PR. Potřebují ochránit svoji značku. V roce 2020 například firma Johnson & Johnson stáhla z trhu svůj dětský pudr, obsahující mastek, ale jen v USA. Ve zbytku světa stále prodávají svůj dětský pudr s mastkem nic netušícím matkám, na které zaměřují svůj marketing.

Ve spojených státech mnoho dalších výrobců používá mastek ve svých dalších produktech... Z pohledu těch firem jde především o zisk, nejde jim o zdraví.

Azbest a jiné toxické látky se nacházejí v kosmetických produktech, protože kosmetický průmysl není dostatečně kontrolován. A stát nemá potřebné pravomoce. Jediná účinná cesta, jak donutit kosmetické firmy přestat používat toxické látky v jejich kosmetice, je společenský tlak.

V dokumentu uvidíte i konkrétní záběry ze soudních síní, odtajněnou dokumentaci výrobců, zprávy z laboratoří a další svědectví ze zákulisí miliardového průmyslu.


Závěr: Vyvarujte se produktům obsahujícím mastek (Talc). Pokud chcete práškové produkty (sypký make-up, pudry, tvářenky, oční stíny...), kupujte jen takové, které obsahují kukuřičný nebo rýžový škrob (či jinou přírodní alternativu), a pokud chcete, aby tento produkt byl celkově netoxický (non-toxic), tak si zkontrolujte jeho kompletní složení, a neznámé ingredience si najděte třeba v tomto článku nebo v e-shopech s přírodní a non-toxic kosmetikou a eco-drogerií, které často mají své encyklopedie složek, které jsou obsaženy v těchto produktech. Díky tomu si budete určitě jistější v tom, co kupujete, a s jakým případným rizikem.

Všechny 4 díly s profesionálním českým dabingem můžete vidět na HBO Max.

Oficiální trailer k dokumentu NOT SO PRETTY (Odvrácená tvář krásy) zde »


O čem pojednávají ostatní z celkem 4 dílů si můžet přečíst zde:
Díl 2 - nehty, laky na nehty, nehtová studia »
Díl 3 - endokrinní disruptory, syntetické vůně, ftaláty »
Díl 4 - vlasy a chemikálie ve vlasové kosmetice »