Pravé přírodní a umělé syntetické parfémy a voňavky - jaký je v nich rozdíl, historie a jak vybrat netoxickou vůni?

10.02.2024

Používání parfémů a vůní je známé již ze starověké Mezopotámie a Egypta, používaly se ve staré Indii, v antickém Římě a Persii. V roce 2005 proběhl na Kypru průzkum, během kterého archeologové odkryli ruiny starověké výrobny parfémů v Pyrgos poblíž Limassolu. Její stáří odhadli na nejméně 4000 let. Vykopávky odkryly různé náčiní, jako paličky a hmoždíře, láhve a džbány i velmi zachovalé destilační přístroje. Ve středověku se vykuřovala obydlí a prostory vonnými rostlinami a pravé rostlinné esence (esenciální oleje) byly považovány za léčivé přípravky. Původní parfémy a vůně byly přírodního původu, můžeme říci "pravé"

Objev starověké výrobny na Kypru ukázal, že Kypřané používali jako klíčovou složku pro výrobu parfémů esenciální oleje. Ty byly extrahovány z původních rostlin rostoucích v pohoří Troodos. Důkazy o esenciálních olejích ze skořice, vavřínu, borovice, cedru, bergamotu a myrty byly nalezeny ve zbytcích zdí starobylé továrny. Dochovaly se zde i malé alabastrové lahvičky se zbytky parfému, který obsahoval výtažky z koriandru, levandule, rozmarýnu a borovice. Některé esence se našly i v pyramidách, a stále byly funkční - nezkažené, přestože neobsahovaly žádné syntetické stabilizátory a konzervanty. I v bibli je o přírodních esencích zmínka na mnoha místech, říkalo se jim často "medicína králů" a měly hodnotu zlata. S pravými esenciálními oleji pracovalo mnoho kultur - Tradiční čínská medicína, Ajurvéda i šamani v Americe.

Ilustrační foto: Designed by Freepik - www.freepik.com
Ilustrační foto: Designed by Freepik - www.freepik.com

Postupem času vzrůstala poptávka po parfémech, což způsobilo rozmach parfemářství a nahrazování pravých esencí syntetickými, levnějšími a tak i dostupnějšími variantami. Uvádí se, že první parfém, ve kterém se objevily syntetické vonné látky, vyrobil Paul Parquet v roce 1884 pod názvem Fougere Royale, a brzy po něm, v roce 1889, vyrobil Aime Guerlain syntetický parfém pod názvem Jicky. Na přelomu 19. a 20. století uviděl podnikatel Francois Coty obchodní potenciál v těchto nových syntetických vůních a zrodil se moderní parfémový průmysl, jak jej známe dnes

Dvacáté století tak umožnilo masovou produkci umělých a levných vonných látek, které se začaly přidávat i do dalších kosmetických výrobků, drogerie, čisticích a pracích prostředků, kapesníků, toaletních papírů, hygienických potřeb, do vody do ostřikovačů aut, do klimatizací obchodních center a hotelů a podobně. Pokud si prohlédneme složení různých produktů, tak zjistíme, že syntetické parfémy (umělé vonné složky) jsou i v produktech, v kterých bychom je vůbec nečekali. Z toho důvodu je důležité se zabývat kompletním složením téměř všeho, co kupujeme a používáme.

Současné konvenční syntetické parfémy a voňavky mohou být tvořeny směsí desítek i stovek chemických látek. Přesné složení se většinou nedozvíme, protože výrobci využívají možnosti neuvádět kompletní složení díky legislativou akceptovanému výrobnímu tajemství. Pod složkou Parfum / Fragrance se často skrývají i nebezpečné těkavé organické sloučeniny (VOC), ftaláty a endokrinní disruptory, mohou obsahovat i nebezpečný konzervant MIT, Acetaldehyd, Acetonitril, Formaldehyd i narkotikum Toluen (methyl-benzen) a jiné. Společnost Breast Cancer Prevention Partners, což je organizace ze San Franciska, která je současně tvůrcem Kampaně za bezpečnou kosmetiku (Campaign for Safe Cosmetics), uvádí ve svých tipech pro prevenci vzniku rakoviny: "Vyhněte se produktům, které ve složení uvádějí "vůně / fragrance / parfum" nebo "aroma / příchutě / flavors". Tyto produkty mohou obsahovat koktejl desítek potenciálně škodlivých chemikálií."

V 80. letech 20. století poukázala Národní akademie věd (National Academy of Sciences) na fakt, že až 95 % chemikálií používaných v syntetických vonných látkách pochází z ropy (surová ropa). Patří mezi ně deriváty benzenu (karcinogenní), aldehydy, toluen a mnoho dalších známých toxických chemikálií spojených s rakovinou, vrozenými vadami, poruchami centrálního nervového systému a alergickými reakcemi, včetně alergie na syntetické vůně.

Další skupinou nebezpečných látek jsou ftaláty. O jejich škodlivosti se toho již napsalo mnoho. Ftaláty jsou endokrinní disruptory, což znamená, že narušují hormonální systém tím, že zvyšují produkci některých hormonů, snižují produkci jiných a narušují hormonální signalizaci, což může způsobit různorodé menší až závažné zdravotní problémy. Ftaláty fungují jako rozpouštědla a stabilizátory (fixátory) v syntetických parfémech a dalších vonných přípravcích. Nejčastěji jsou zmiňovány například diethylftalát (DEP - Diethyl phthalate), dibutyftalát (DBP - Dibutyl phthalate), dimethylftalát (DMP - Dimethyl phthalate) a další.

V roce 2002 se například konal speciální průzkum, známý pod názvem Pretty Nasty. Women's Environmental Network, Švédská společnost pro ochranu přírody (Swedish Society for Nature Conservation) a Zdravotní péče bez újmy (Health Care Without Harm) si objednaly certifikovanou švédskou analytickou laboratoř, aby otestovala 34 značkových kosmetických produktů na ftaláty. Laboratoř našla ftaláty u téměř 80 % výrobků. Více než polovina testované kosmetiky obsahovala dokonce více než jeden druh ftalátů. Mezi hlavní značky patřily produkty Boots, Christian Dior, L'Oreal, Procter & Gamble, Lever Fabergé a Wella. Žádný z produktů neuváděl ftaláty jako složku na etiketě.

Kampaň za bezpečnou kosmetiku (The Campaign for Safe Cosmetics), koalice více než 100 skupin usilujících o transparentnost chemických látek v kosmetice, zadala nezávislé laboratorní testy, které odhalily 38 tajných chemikálií v 17 předních vůních známých značek. "Průměrný testovaný vonný produkt obsahoval 14 tajných chemikálií, které nejsou uvedeny na štítku," uvedla společnost EWG (Environmental Working Group), která analyzovala data této kampaně. "Jsou mezi nimi chemikálie spojené s hormonálním narušením a alergickými reakcemi a mnoho látek, u kterých nebyla hodnocena bezpečnost v produktech osobní péče." EWG dodala, že některé z nezveřejněných složek jsou chemikálie "se znepokojivými nebezpečnými vlastnostmi nebo se sklonem k akumulaci v lidských tkáních". Příklady zahrnují i diethylftalát, chemickou látku, kterou najdeme u 97 % Američanů, a která je spojována s poškozením spermií v lidských epidemiologických studiích, a dále pižmový keton, který se koncentruje v lidské tukové tkáni a mateřském mléce.

V roce 2022 byl v USA natočen velmi zajímavý čtyřdílný dokument NOT SO PRETTY (Odvrácená tvář krásy), který se ponořil do zákulisí kosmetického průmyslu za biliony dolarů. Díl třetí je zaměřen na endokrinní disruptory, syntetické vůně a ftaláty. Dozvíme se v něm, s čím pravděpodobně souvisí samovolné potraty, rychle rostoucí neplodnost, zpomalování a ztráta mužských spermií nebo třeba feminizace chlapců, ryb, obojživelníků a dalších zvířat, hormonální nerovnováha, vrozené vady u chlapců a jiné poruchy. Všechny 4 díly dokumentu NOT SO PRETTY (Odvrácená tvář krásy) s profesionálním českým dabingem lze vidět například na HBO Max.

Z výše uvedeného je patrné, že dokud nebudou zákony přísnější a nepřestanou akceptovat složku "fragrance / parfum" jakožto obchodní či výrobní tajemství, bez nutnosti uvést veškeré obsažené látky, tak bychom měli být opravdu obezřetní. Jak zdraví jedinci, tak všichni, kteří mají jakékoli zdravotní potíže.

Kromě dlouhodobých následků, resp. zdravotních potíží, které se objeví až po delším čase, mohou syntetické parfémy u citlivějších osob způsobovat řadu zdravotních potíží, které se objeví v krátké době po kontaktu s těmito látkami. 

Nejčastěji se uvádějí reakce jako:

  • bolesti hlavy
  • závratě či motání hlavy
  • nevolnost a pocity na zvracení
  • symptomy horních cest dýchacích
  • dušnost až astma
  • hyperventilace
  • bolesti na hrudi a v krku
  • bušení srdce
  • podráždění kůže (vyrážka)
  • slzení a pálení očí
  • únava
  • slabost
  • nespavost
  • zmatek
  • potíže s koncentrací a pamětí
  • úzkost

Závažnost příznaků se může lišit. Tato citlivost se většinou popisuje jako environmentální citlivost (ES / Environmental sensitivities), environmentální hypersenzitivita, chemická intolerance nebo mnohočetná chemická citlivost / přecitlivělost (MCS / Multiple chemical sensitivity). Takto sensitivní osoby obvykle reagují nejen na syntetické chemikálie v parfémech, ale i na další syntetické látky v kosmetice, drogerii, čisticích a pracích prostředcích, nátěrových hmotách, výfukových plynech a podobně.

V některých zemích, na základě těchto potíží, zavedli či zavádějí kromě smoke free policy také fragrance free policy (scent-free policy), tedy politiku pracovního prostředí bez syntetických vůní, případně zcela bez vůní. Například Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC - The U.S. Centers for Disease Control and Prevention) dodržuje politiku bez parfemace jako součást své "Politiky kvality vnitřního prostředí" již od roku 2009. A vyzývá tak ostatní instituce, aby ji následovaly. Fragrance Free Policy hlásají i některé nemocnice a instituce v Kanadě a přibývají postupně další. Protože kvalita ovzduší uvnitř budov je stejně důležitá, jako kvalita venkovního prostředí.

Syntetickým vůním je tedy lepší se vyhýbat obloukem. To ale neznamená, že se nemůžeme "navonět". S přibývajícími potížemi a alergiemi na syntetické vůně totiž logicky přibývá i poptávka po kvalitních, bezpečných, přírodních a netoxických vůních bez syntetické chemie. A kde je poptávka, je i nabídka. V současné době je nabídka přírodních netoxických parfémů již dosti pestrá a každý si můžeme vybrat. 

Hledat můžeme pomocí klíčových slov jako přírodní olejový parfém, netoxický parfém, přírodní parfém, organic parfém či non-toxic parfém. Pravou vůni můžeme mít ve formě "stříkací / spreje" - dle koncentrace buď jako výraznější parfém (P - Parfum), parfémovanou vodu (EdP - Eau de Parfum) či toaletní vodu (EdT - Eau de Toilette), kolínskou vodu (EdC - Eau de Cologne), jemnou osvěžující vodu (Eau Fraîche) či tzv. tělovou mlhu či tělový sprej (body mist), které jsou složené z pravých přírodních vonných ingrediencí a alkoholu (který může mít vícero podob a je vhodné si druh alkoholu ve složení ověřit). Nebo si můžeme pořídit pravý přírodní olejový parfém v roll-on lahvičce, který bývá obvykle i bez alkoholu, a pro některé z nás to tak může být nejlepší volba. Mimo sprejových a olejových roll-on voňavek můžeme používat i pravý přírodní tuhý parfém či krémový parfém. Většinou se prodávají v malých plechových krabičkách (dózičkách) nebo roztomilých drobných skleničkách, jako organický tuhý krémový parfém. Základ v nich obvykle tvoří včelí vosk, bambucké máslo, rostlinný olej + kompozice esenciálních olejů. A nesmíme zapomenout také na další variantu, kterou lze používat i jako jediný vonný produkt, a tím jsou pravé přírodní deodoranty. Ať už jako přírodní organické krémové či tuhé deodoranty nebo jako pravé přírodní roll-on deodoranty či přírodní deodoranty ve spreji. Některé přírodní deodoranty jsou samy o sobě výrazně voňavé, že není potřeba už další (výše zmiňované) typy vůní používat. Pokud navíc používáme přírodní voňavé krémy na ruce, obličej nebo na tělo, případně přírodní vlasové přípravky s esenciálními oleji, vůní máme na sobě již dostatek. 

Důležité je každý produkt zkontrolovat, tedy prozkoumat opravdu kompletní složení (INCI). Pokud si nejsme původem vonné složky u daného produktu jistí, tak se ptejme prodejce nebo přímo výrobce. 

U představení vůní je obvyklé uvádět popis stylem - např.:

  • Hlava (vrchní tóny): jasmín, pomeranč
  • Srdce (střední tóny): mimóza, lípa
  • Země / základ: myrha, cedr

To ovšem obvykle nemá moc nebo nic společného s opravdovým složením výrobku. Obzvláště u syntetických vůní. Kromě vonné složky parfum / fragrance je dobré si zkontrolovat i ostatní látky v kompletním složení INCI (konzervanty, typ alkoholu apod.). Látky, kterým bychom se měli raději též vyhnout, můžete najít v článku o složení kosmetiky a drogerie zde »

Přírodní a netoxické parfémy používají jako vonnou složku 100% přírodní esenciální (éterické) oleje a přírodní aromatické látky. Pravé esenciální oleje si můžeme koupit i samostatně, ale u ověřeného výrobce či prodejce, abychom měli jistotu, že jde o kvalitní, 100% přírodní certifikovaný esenciální olej bez syntetické příměsi. Ne všechny prodávané esenciální či éterické oleje jsou 100% čisté a nepančované. Pokud máme ověřeného výrobce, můžeme si oblíbené esenciální oleje koupit a vytvořit si svůj vlastní osobní olejový parfém. K tomu stačí nosný olej - např. frakcionovaný kokosový, jojobový či mandlový olej, pár kapek vybraných jednodruhových esenciálních olejů a roll-on lahvička. I zde je třeba brát ale v potaz možnou reakci, zejména u citlivých osob. Alergie může být na látky syntetické i přírodní. Se vším zacházejme s rozmyslem a opatrně. Někdy je méně více. Pokud si mícháme vlastní olejový parfém nebo interiérovou vůni, je dobré si přečíst více informací o aromaterapii a začít s malým množstvím esenciálního oleje.


Pokud přecházíte ze syntetických chemických vůní na přírodní, mohly by vám pomoci při výběru a rychlejší orientaci tyto konkrétní tipy na přírodní a non-toxic vůně »

Přírodní parfémy a vůně nabízejí například v e-shopu Econea, Biooo či BEWIT, ale i dalších. Nespoléhejme se ale jen na e-shopy, raději si vždy složení výrobku sami zkontrolujme. Jak se říká: důvěřuj, ale prověřuj.


Zdroje a další informace:
https://www.cmaj.ca/content/187/16/1187
https://www.ccohs.ca/oshanswers/hsprograms/scent_free.html
https://www.uhn.ca/OurHospitals/Pages/smoke_scent_free_UHN.aspx
https://www.fiercehealthcare.com/healthcare/why-hospitals-must-ban-perfumes
https://www.verywellhealth.com/multiple-chemical-sensitivity-7560848
https://invisibledisabilities.org/environmental-illness/cdc-fragrance-free-policy/
https://www.mzcr.cz/sdeleni-k-pouzivani-vonne-latky-lilial/
https://www.somersethouse.org.uk/blog/original-pioneering-perfume
https://perfumeprojects.com/museum/bottles/Fougere_Royal.shtml
https://www.breastcancer.org/risk/risk-factors/exposure-to-chemicals-in-cosmetics
https://www.bcpp.org/our-work/tips-for-prevention/
https://www.wen.org.uk/2021/03/15/why-babies-and-pregnant-women-should-avoid-synthetic-chemicals/
https://noharm-uscanada.org/documents/pretty-nasty-phthalates-european-cosmetic-products
https://draxe.com/health/dangers-synthetic-scents/
https://www.forceofnatureclean.com/truth-about-toxic-fragrances/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10051690/
https://cehn.org/our-work/eco-healthy-child-care/ehcc-faqs/fragrances/
https://www.safecosmetics.org/resources/health-science/fragrance-disclosure/
https://www.theguardian.com/us-news/2019/may/23/fragrance-perfume-personal-cleaning-products-health-issues
https://alitura.com/blogs/beauty-benefits/dangers-synthetic-fragrances
https://www.scientificamerican.com/article/toxic-perfumes-and-colognes/
https://www.ewg.org/news-insights/news/2023/07/what-fragrance
https://www.cyhealthservices.com/news-events/128-cyprus-the-birthplace-of-perfume
https://gyalabs.com/blogs/essential-oils/essential-oils-in-the-bible
https://www.nature.com/articles/s41586-022-05663-4
https://healthyconnections.biz/WhatisEO-History.html
https://www.vitastyle.cz/l/not-so-pretty-odvracena-tvar-krasy-dil-3/


Další články na téma Eco & Non-Toxic »