Rozhovor s chemičkou Katarínou Hrivňákovou. Zlá královna nebo odvážná žena, co se nebojí říkat pravdu o složení nejen kosmetiky a drogerie?

05.09.2024

O paní Kataríně jsem se dozvěděla někdy v roce 2022, když jsem už delší dobu zkoumala složení kosmetiky a drogerie. Né, že bych se o toto složení nezajímala už roky dříve, ale měla jsem zvláštní pocit, že mi něco ještě tzv. uniká. Bylo mi jasné, že kosmetika a drogerie, kterou denně používáme, má zásadní vliv na náš zdravotní stav, zdraví všech, s kterými sdílíme domácnost, nebo třeba i kancelář či jiné pracoviště, a samozřejmě značnou měrou ovlivňuje kvalitu vody, vzduchu, půdy a životního prostředí celkově.

Ing. Katarína Hrivňáková
Ing. Katarína Hrivňáková

V rámci dalšího pátrání "po tom, co mi asi uniká", jsem objevila různé zahraniční weby, kde se objevovaly informace o non-toxic kosmetice a drogerii. Tento pojem mě zaujal a tak jsem se ponořila do tématu hlouběji, pročetla mnoho zahraničních zdrojů včetně knih, které byly k dispozici i v češtině. V rámci tohoto průzkumu jsem narazila i na organizaci Svět non toxic z.s., která se snaží skrze svůj web a FB skupinu fungovat jako podpůrná komunita všem zájemcům v ČR i SR, kteří chtějí najít alternativu za konvenční produkty založené na agresivní, škodlivé nebo organismu neprospěšné chemii, kteří by si chtěli zařídit méně toxickou domácnost, a které zajímá i prevence onemocnění a zdravější životní styl. Právě díky této organizaci jsem se dozvěděla i o paní Kataríně, která je jednou z adminek a současně odbornou poradkyní.

Ing. Katarína Hrivňáková je inženýrka chemie, absolvovala nejprve střední chemickou školu a posléze pokračovala ve studiu na vysoké škole chemicko-technologické v oboru polymery, vláknité materiály a kompozity. Po skončení studia pracovala ve výzkumu textilu, následně v oboru kontrola krmiv a výzkum půdy. Po dobu své 30leté odborné praxe v laboratořích se setkávala s různými aspekty působení chemických látek nejen na okolní prostředí, ale v konečném důsledku také na zdraví a život člověka.

Paní Katarína a její činnost v rámci spolku Svět non toxic mě tak zaujala, že jsem tehdy vyslala do Vesmíru přání se s ní někdy osobně setkat a udělat s ní pro můj web VitaStyle.cz rozhovor. Přání bylo vyslyšeno, s Katarínou jsme se seznámily v dubnu 2024 v rámci jednoho environmentálního kurzu a současně se dohodly na rozhovoru pro web VitaStyle.cz. Věřím, že vám přinese spoustu zajímavých a užitečných informací.

**********

Milá Kataríno, profesně jsem Vás již maličko představila v úvodu. Mohla byste o sobě prozradit čtenářkám a čtenářům VitaStyle.cz trošku něco osobního? Třeba, kde jste se narodila, v jakém astrologickém znamení, kde žijete nyní apod.?

Narodila jsem se ve středním Slovensku v Ružomberku, v srdci Liptova. Astrologicky jsem ve znamení Štíra s ascendentem ve Lvu. V této době bydlím v Pezinku, kde mám i výrobnu.

Kdy jste v sobě pocítila touhu zajímat se o chemii? Vnímala jste tento zájem už někdy v dětství? Vybavíte si třeba nějaký zážitek z dětského období, který Vás pak nasměroval k této oblasti?

Možná to bude překvapivá vzpomínka, ale v zásadě klíčová. Jsem nejstarší ze 4 dívek a vodila jsem svou mladší sestru do jeslí. No a tam byla i jedna maminka s chlapečkem. Po čase se z ní vyklubala moje učitelka chemie na základní škole. Každou hodinu mě vyvolala k tabuli. Chemii jsem tehdy úúúplně nesnášela! Přeci jen jsem byla teenager. Ale měla jsem super základy. Kdybyste mi v té době ukázali z věštecké koule mou budoucnost a mě v laboratoři jako šéfku, tak bych řekla, že je to blud a něco takového se určitě nestane… No a stalo se! :-)

V kolika laboratořích jste během své praxe pracovala a které objevy Vás nejvíce překvapily, ať už v pozitivním nebo negativním slova smyslu?

Mám mimořádný vztah k textilu a práce ve vývoji barevné škály podle módních trendů mě nesmírně bavila. Vyvíjeli jsme barevné receptury, abychom zabarvili vlákno na požadovaný odstín. Odtud pramení i mé znalosti textilní chemie a chemických úprav textilního vlákna. Později jsem pracovala v laboratořích na kontrolu krmiv pro zvířata a dostala jsem se k informacím ohledně výživy, životního prostředí apod. Tam jsem se dozvěděla velmi mnoho o kontaminaci základního zdroje, ze kterého se odvíjí vše i v souvislosti s vodou a vodními toky. Půda je velmi opomíjený základní a určující neverzibilní zdroj, ke kterému se nechováme s úctou, jakou si Matka Země zasluhuje.

Kdy jste se začala věnovat také edukační a osvětové činnosti v oblasti složení produktů, s kterými přicházíme denně do styku, a co Vás k tomu vedlo?

Edukaci ve mně spustily sociální sítě. Žila jsem v takové své bublině, kde se mi věci zdály jasné a samozřejmé. V podstatě od těch mých 15 let intenzivního studia jsem si ani neuvědomovala, že velká část lidí nemá skoro žádné základy. Chemie pro mnohé z nich představovala jen nezáživné těžké vzorce, které neměly žádnou souvislost s reálným životem. A tak – paradoxně právě díky sociálním sítím, jsem začala vysvětlovat a ukazovat jednoduchost a reálnost chemických principů, které začaly lidem dávat smysl a měli možnost je poznat v realitě života a byly opravdu hmatatelné. Pro mnohé to byly vysloveně AHA momenty.

Kromě edukačních aktivit jste se rozhodla začít vyrábět i vlastní non-toxic produkty pod značkou Alchymistky. Kdy a proč jste se rozhodla vstoupit i do této výrobní oblasti?

No, od edukace byl už jen krůček k vlastní značce Alchymistky, kterou jsme založily spolu s Mgr. Evou Budinskou, PhD. Po určité době se Eva z vlastního rozhodnutí z firmy odpojila, její vědecká práce na univerzitě jí už nedávala časový prostor na práci pro Alchymistky a bylo to až nemožné časově skloubit. Stále však zůstala naše věrná Alchymistka a fanynka. Já jsem měla v době zakládání firmy 53 let.

Musím se dotknout i tématu chemických látek jako takových, protože chemie je dobrý sluha, ale velmi špatný pán. Všeho moc prostě škodí a to je hlavní důvod, proč Alchymistky vznikly. Chtěly jsme ukázat, že není nutné, jak nás učí reklamní slogany, abychom potřebovali mnoho různých úklidových a kosmetických prostředků. Chci ukázat, že méně je více a tím tak šetříme nejen své finanční prostředky, ale také přírodu a život kolem nás. Přes naše výrobky, kterých opravdu není mnoho, ukazujeme, že nám základní prostředky opravdu stačí skoro na všechno v domácnosti. A že mýtus "přírodní je automaticky drahé" je skutečně jen mýtus. A že například praní v pracích vločkách je nejlevnější a nejčistší praní.

Občas říkáte, že o Vás někteří smýšlejí jako o "zlé královně". Setkáváte se s negativním postojem některých lidí často? Nebo převažují kladné ohlasy a podpora v tom, že s odvahou říkáte pravdu a nenecháváte si své odborné znalosti a zkušenosti z praxe jen pro sebe?

Jsem odborný garant spolku Svět non toxic a posuzuji výrobky, zda splňují složením naše principy předběžné opatrnosti a celkově principy non toxic. V tom případě se mnou mnozí nesouhlasí a toto hodnocení zlehčují. Odvolávají se na platnou legislativu a moje hodnocení jim znevýhodňuje postavení na trhu, protože sympatizanti non toxic si takový produkt jednoduše nekoupí. Spotřebitelé mají právo volby, a aby se mohli rozhodnout svobodně, potřebují mít určité znalosti, povědomí a poznání. A pak je to v souladu s jejich osobním nastavením a preferencemi.

Mohla byste více detailněji osvětlit pojem "non-toxic"? Není to pravděpodobně nijak legislativně vymezený pojem, spíše zavedený výraz pro určitý typ složení výrobků, je to tak? Co si pod tímto výrazem představujete přímo Vy a jaká kritéria musí splnit produkt, abyste ho Vy osobně označila jako "non-toxic"?

Netoxické by mělo být všechno, co se nachází na pultech našich obchodů. Občas se však v médiích objeví informace, že ten či onen výrobek je zdraví škodlivý, že někdo nedodržuje legislativní zákaz nebo že použil látky, které by ve výrobku neměly být, protože jsou podezřelé z karcinogenity, narušení hormonální soustavy a podobně. V zásadě mohou přímo ohrozit zdraví člověka.

Z mého pohledu je non-toxic pojem, který lze interpretovat také jako princip předběžné opatrnosti. Pojem "netoxický" v sobě zahrnuje posouzení vzájemně reagujících látek; chemických látek, které jsou přehodnocovány z hlediska možného zdravotního rizika; dále chemických látek, které jsou legislativně omezovány, případně mají maximální povolenou hranici; též látek, které se kumulují během celého života a látek, které navzájem vytvářejí koktejlový efekt. Je náročné, velmi náročné, se v tom zorientovat, neboť stále přicházejí nové a nové chemické látky na trh a my až s odstupem času zjistíme jejich vzájemnou interakci a případné negativní působení na člověka či životní prostředí. Víte o tom, že asi 10 % chemických látek známe (víme, jak se chovají, jak reagují a podobně), o 20 % z nich víme jen něco, a o 70 % netušíme, jak se budou chovat v čase, jak budou reagovat a podobně?

Pojďme se podívat na některé produkty konkrétněji, ať mají čtenářky a čtenáři lepší představu tom, jak vyhodnocujete bezpečnost či naopak škodlivost některých výrobků. Letošní letní prázdniny sice už skončily, ale k moři a za sluncem lidé létají v podstatě celoročně, a tak se nabízí otázka na opalovací prostředky a péči po opalování. Na co si dle Vás dát pozor, čemu se vyhnout, a co naopak lze používat bezpečně?

Péče o pokožku během slunění a po něm je klíčová nejen z estetického hlediska, ale také pro zdraví, abyste se vyhnuli spálení, předčasnému stárnutí pokožky a riziku vzniku rakoviny kůže. Ultrafialové záření (UV) může poškodit pokožku i při krátkém pobytu na slunci. UVB záření způsobuje spálení, zatímco UVA záření přispívá ke stárnutí pokožky. Pro běžné slunění doporučuji minimálně SPF 30, při delším pobytu na přímém slunci nebo pro citlivou pokožku alespoň SPF 50. Opalovací krém je třeba aplikovat dostatečně a pravidelně, alespoň každé dvě hodiny, případně po koupání nebo pocení, i když je krém voděodolný.

Sluneční záření je nejintenzivnější mezi 10. až ⁠⁠⁠16. hodinou. V této době je lepší pobývat ve stínu nebo se úplně vyhnout přímému slunci. Za mě je důležité chránit se i oděvem, tzn. lehké, vzdušné a savé materiály, klobouk, kšiltovka, sluneční brýle a stín, jsou velmi důležité. Spousta lidí používá příliš málo opalovacího krému, což výrazně snižuje jeho ochrannou účinnost. Přesné množství opalovacího přípravku, které se používá pro testování SPF, je 2 miligramy na centimetr čtvereční (2 mg/cm²) pokožky. Například na celou plochu dospělého člověka, která může být kolem 1,5 až 2 m² (15 000 až 20 000 cm²), byste měli použít přibližně 30 až 40 gramů opalovacího krému (což odpovídá 2 mg/cm²). Toto množství krému (2 mg/cm²) je obvykle více, než kolik běžně lidé aplikují. Proto, pokud člověk aplikuje menší množství krému, ochrana může být nižší, než je uvedeno na obalu.

Za mě jsou skvělé přírodní a organické opalovací krémy, které neobsahují chemické filtry, parabeny ani jiné škodlivé látky. Mohou být méně voděodolné, ale jsou šetrnější k pokožce a vhodné pro děti i dospělé. Po slunění je důležité pokožku dobře hydratovat. Používejte přírodní a organické hydratační krémy, které obnovují ochrannou bariéru pokožky, s aloe vera, pantenolem, případně produkty s antioxidanty, které neutralizují volné radikály způsobené UV zářením. Budete-li tyto zásady dodržovat, můžete si léto a sluneční paprsky vychutnat bezpečněji a zároveň pečovat o svou pokožku.

Měla jste v rámci své praxe v laboratořích možnost zkoumat i vzorky některých syntetických parfémů? Jak se k umělým syntetickým vůním obecně stavíte? Co byste k tomu ráda čtenářkám a čtenářům vzkázala?

Ačkoli nemám přímou zkušenost se zkoumáním syntetických parfémů v laboratoři, je známo, že mnohé komerční parfémy obsahují syntetické složky, které mohou být problematické pro zdraví i životní prostředí. Zatímco syntetické vůně mohou být stabilnější a levnější z hlediska jejich výroby, často obsahují látky, které mohou dráždit pokožku, způsobovat alergie nebo dokonce narušovat hormonální rovnováhu. Mnohé parfémy obsahují složky jako ftaláty a syntetické pižmo, které jsou častými znečišťovateli v těle a mohou být potenciálně toxické. Ftaláty se často používají k prodloužení trvanlivosti vůní, ale mohou mít negativní vliv na hormonální systém. Některá syntetická pižma zase zůstávají v těle a mohou narušit endokrinní systém.

Pro čtenářky a čtenáře mám proto tato doporučení:

  • Čtěte etikety: Vyhýbejte se parfémům, které obsahují ftaláty, parabeny nebo syntetické pižmo. Tyto látky mohou být skryty pod pojmem "fragrance" nebo "parfum", což je neurčitý termín, který může zahrnovat stovky chemikálií.
  • Hledejte přírodní alternativy: Parfémy na bázi přírodních esenciálních olejů bývají šetrnější k pokožce i ke zdraví. Je u nich také menší pravděpodobnost, že způsobí podráždění nebo alergickou reakci.
  • Certifikované produkty: Vybírejte si produkty s certifikací jako "NaTrue" a "Ecocert", které zajišťují, že v nich nejsou přítomny nebezpečné syntetické chemikálie ani syntetická parfemace.

Celkově je dobré být obezřetný a volit produkty, které podporují zdraví i bezpečnost, zejména jsou-li používány každý den.

Poslední roky je v módě tetování na kůži. Jak to vidíte, jakožto chemička? Existuje v dnešní době nějaké zdraví neškodné tetování?

Z hlediska non-toxic přístupu a jako chemik musím upozornit, že i tetování představuje určitá rizika pro zdraví, zejména v souvislosti s chemickým složením barev, které se při něm používají. Tetovací atramenty obsahují složky, které mohou být škodlivé nejen pro pokožku, ale také pro celkový zdravotní stav, protože se dostávají přímo do těla a mohou v něm přetrvávat dlouhou dobu. Některé barvy obsahují těžké kovy jako olovo, kadmium, chrom či nikl, které mohou způsobovat alergické reakce, podráždění kůže nebo dokonce působit jako karcinogeny. Černé barvy často obsahují PAH, které mohou být toxické a karcinogenní. Některé atramenty mohou obsahovat také ftaláty a parabeny, které jsou známé svými škodlivými účinky na hormonální systém.

Zdravotně naprosto neškodné tetování zatím neexistuje, protože každý zásah do kůže a zavádění chemikálií do těla s sebou nese rizika. Avšak dnes již existují přírodnější a šetrnější alternativy. Někteří výrobci začali nabízet atramenty, které obsahují méně toxických složek a jsou na přírodní bázi. Tyto atramenty však nemusí být zcela bez rizika, ale mohou být šetrnější k pokožce a zdraví. V některých zemích se objevují tetovací barvy, které jsou testovány a certifikovány jako bezpečnější, bez přítomnosti těžkých kovů a jiných toxických látek. Vždy je dobré ověřit si, zda studio používá takové produkty.

Z legislativního hlediska se bezpečnost tetovacích barev v současnosti reguluje v různých zemích, ale regulace bohužel není vždy dostatečně přísná. V mnoha zemích nejsou tetovací barvy klasifikovány jako kosmetické výrobky, což znamená, že podléhají jen minimálním kontrolám.
V Evropské unii došlo v posledních letech ke zlepšení regulace v oblasti tetovacích barev. Od ledna 2022 platí v EU nová směrnice REACH, která omezuje nebo zakazuje používání více než 4 000 nebezpečných chemických látek v tetovacích atramentech.

Tato legislativa:

  • Zakazuje nebo omezuje obsah olova, rtuti, kadmia a dalších těžkých kovů.
  • Omezuje přítomnost chemikálií, které jsou známé svými karcinogenními účinky nebo schopností mutovat DNA.
  • Zakázala některé konkrétní pigmenty, které se považují za vysoce rizikové.

Tyto změny jsou zaměřeny na to, aby se zlepšila bezpečnost spotřebitelů a snížilo riziko zdravotních komplikací spojených s tetovacími barvami. Pro tetovací studia a výrobce tetovacích atramentů to znamená, že musí změnit své výrobní postupy a nahradit zakázané látky bezpečnějšími alternativami.

Mimo Evropu je regulace často méně přísná. Například v USA tetovací atramenty nejsou přímo regulovány Úřadem pro kontrolu potravin a léků (FDA) jako kosmetické výrobky. I když FDA může zasáhnout, pokud se zjistí nebezpečné látky, pravidelné kontroly složení barev však nejsou běžné.
Navzdory stávajícím regulacím a snahám o zlepšení bezpečnosti se může stát, že některá tetovací studia používají atramenty, které nesplňují nejnovější bezpečnostní normy. Je proto důležité informovat se o tom, jaké inkousty studio používá, a zda jsou v souladu alespoň s aktuální legislativou.

Co třeba laky na nehty, odlakovače a umělé nehty? Stále oblíbená dekorativní kosmetika nejen mladých dívek. Setkala jste se už s nějakými non-toxic laky a odlakovači? Nebo jsou nějaké, které byste s přimhouřeným okem označila za "přijatelné"? A co umělé nehty, jaká rizika vidíte zde?

Nuže, toto je pro mě velmi těžké téma, protože takový výrobek musí splňovat naše přísná spotřebitelská kritéria a to tedy nejde bez určitých chemických látek. Laky na nehty, odlakovače a umělé nehty jsou oblíbené mezi ženami všech věkových kategorií, ale často obsahují chemikálie, které mohou mít nepříznivý vliv na zdraví. Tradiční laky na nehty často obsahují chemikálie jako Formaldehyd, který se používá ke zpevnění nehtů, ale je karcinogenní a může dráždit pokožku či dýchací cesty, dále Toluen, který pomáhá udržet barvu laků stabilní, ale může způsobovat bolesti hlavy, závratě a problémy s dýcháním, a také DBP (dibutylftalát), který se přidává kvůli pružnosti laku, ale má negativní vliv na hormonální systém a může být škodlivý pro reprodukční zdraví.

V reakci na tyto obavy se na trhu objevily tzv. "non-toxic" laky, které neobsahují některé z těchto nebezpečných látek.

Běžně se označují jako:

  • 3-free: Bez formaldehydu, toluenu a DBP.
  • 5-free: Navíc bez formaldehydové pryskyřice a kafru.
  • 7-free a více: Tyto produkty vynechávají i další chemikálie, jako jsou parabeny, xylen nebo ethyl-tosylamid.

Tyto laky jsou šetrnější ke zdraví a jistě jsou lepší volbou než tradiční produkty. Nicméně, i když jsou označeny jako "non-toxic", nejsou zcela bez chemikálií, jen obsahují méně škodlivých látek.

Tradiční odlakovače často obsahují aceton, který může vysušovat pokožku a nehty, způsobovat podráždění a mít negativní vliv na dýchací cesty. Také obvykle obsahují škodlivé syntetické parfémy. V současnosti jsou dostupné i non-acetonové odlakovače s esenciálními oleji namísto syntetické vůně, které jsou méně agresivní. Mnohé z nich používají přírodní oleje nebo vitamíny, které pomáhají hydratovat nehty a pokožku kolem nich.

Umělé nehty, zejména ty, které vyžadují použití akrylu nebo gelových produktů, mohou obsahovat chemikálie, které mohou způsobit podráždění kůže a alergické reakce. Navíc dlouhodobé nošení umělých nehtů může oslabit přirozené nehty, způsobit jejich lámavost a tenkost. Dalším rizikem jsou UV lampy, které se používají k vytvrzování gelových nehtů. Přestože riziko rakoviny kůže je nízké, dlouhodobé vystavování UV záření může pokožku poškodit.

Podívejme se trošku na legislativu, například na formaldehyd.
Formaldehyd je v EU přísně regulován, ale není zcela zakázán. Je považován za karcinogen, a proto jeho používání v kosmetických výrobcích podléhá velmi přísným pravidlům podle nařízení EU o kosmetice (Regulation (EC) No 1223/2009).

Používání formaldehydu v kosmetice v EU:

  • Volný formaldehyd: Přímý formaldehyd je zakázán v kosmetických prostředcích určených k použití na kůži. Jednou z výjimek jsou tvrdidla na nehty, kde se povoluje v koncentraci do 5 %. Tyto výrobky musí mít jasné označení, že obsahují formaldehyd, a varování před možným podrážděním pokožky. Výrobky obsahující formaldehyd musí mít rovněž varování "obsahuje formaldehyd" v případě, že koncentrace přesahuje 0,05 %.
  • Formaldehyd uvolňující látky: Některé konzervační látky (například quaternium-15, DMDM hydantoin, imidazolidinylurea a diazolidinylurea) mohou uvolňovat malá množství formaldehydu jako vedlejší produkt, aby zabránily růstu bakterií a plísní. Tyto látky jsou v kosmetice povoleny, ale pouze do určité koncentrace a pod přísnou kontrolou.

Jak vidíte, je velmi důležité tato rizika znát, a svobodně se rozhodnout. Proto mají význam má vyjádření, i když někdy jsem "zlá královna", protože jak vidíte, například formaldehyd – prokázaný karcinogen – je legislativně sice omezován, ale stále povolen…

Kategorií produktů je celá řada, všechny dnes nezvládneme prodiskutovat. Poslední volbu nechávám tedy na Vás. Chtěla byste upozornit třeba na rizika u některých jiných produktů? Ať už jde o čisticí nebo prací prostředky, nebo textil a jeho barvení, nádobí, nábytek, kutilské potřeby (barvy, laky, nátěry…) či stavební materiály? Chtěla byste z toho ještě něco extra vyzdvihnout a na něco upozornit?

Samozřejmě, různé produkty, které používáme v každodenním životě, obsahují chemikálie, které mohou mít vliv na naše zdraví a životní prostředí. Je důležité být si vědom potenciálních rizik a vědět, na co si dát pozor.

Zde jsou některé oblasti, které by si zasloužily zvláštní pozornost:

  • Čisticí prostředky: Často obsahují syntetické vůně a agresivní chemikálie, jako jsou amoniak, chlór a sulfonáty, které mohou dráždit pokožku, oči a dýchací cesty.
  • Prací prostředky: Obsahují obvykle syntetické vůně a barviva, která mohou způsobovat alergické reakce a podráždění pokožky. Optické zjasňovače jsou dalšími chemikáliemi, které mohou být škodlivé.

To jsou takové hlavní, primární oblasti, které dokážete posoudit a jednoduše nahradit – například výrobky od Alchymistek nebo ověřenými non-toxic produkty jiných výrobců.

Dalším náročným tématem je textil. Všichni jej používáme – jako oděv, bytový textil, textil v nábytkářských výrobcích..., prostě všude.

Textil a jeho barvení: Některé textilní barvy obsahují azo barviva a těžké kovy (jako olovo a kadmium), které mohou být škodlivé při kontaktu s pokožkou. Existují však již bezpečnější a šetrnější alternativy. Vybírejte textil, který je certifikován podle OEKO-TEX nebo GOTS (Global Organic Textile Standard), což zajišťuje, že jsou použity bezpečné a ekologické materiály.

Kuchyňské potřeby: Některé plastové nádoby mohou obsahovat bisfenol A (BPA), který je spojen s hormonálními poruchami. Používejte raději skleněné, nerezové nebo BPA-free plastové nádoby.

Nábytek: Barvy a laky v nábytku mohou obsahovat těkavé organické sloučeniny (VOC), které mohou způsobit potíže s dýcháním a další zdravotní problémy. Při výběru nového nábytku proto žádejte atest na VOC laky a barvy.

A tak to je. Chemie je dobrý sluha a špatný pán. Mohla bych pokračovat až do nekonečna, ale podstatným úkolem pro mě je poskytnutí informací, že co umím změnit, tak změním. A to je náš domov – náš "bezpečný" přístav, a naše spotřebitelské chování. To změnit dokážeme. Protože životní prostředí a naše zdraví jsou velmi úzce propojené. A všichni chceme žít plnohodnotný, zdravý a krásný život v bezpečí, bez otrávené vody, půdy a životního prostředí, jehož jsme součástí.

Všimla jsem si, že se na Vás asi stále častěji obracejí i různé e-shopy, které se snaží nabízet co nejkvalitnější přírodní kosmetiku, drogerii a další produkty. Mají tedy prodejci už sami zájem na spolupráci s Vámi a chtějí nabízet přímo "non-toxic" produkty? Máte také pocit, že se tento zájem zvyšuje a máte z toho radost?

Ano. To je to, co chci lidem vzkázat. Změnou spotřebitelského chování dokážeme mnoho věcí změnit. Je to věcí každého z nás. A pokud výrobce chce prodat, tak musí mít zájemce, tedy spotřebitele. A tento trend uvědomělého spotřebitele skutečně roste a to mě opravdu velmi těší.

Jaké non-toxic produkty aktuálně vyrábíte a nabízíte v rámci Vaší značky Alchymistky? Které jdou nejvíce na odbyt? Máte u některých produktů nějakou mimořádnou zpětnou vazbu od zákazníků?

Nemyslím si, že jde o jeden konkrétní produkt. Ten, kdo si od nás koupí jakýkoli náš výrobek, pochopí naši filozofii a lidi, kteří za značkou stojí, vrátí se k nám i pro další produkty. První zakoupený výrobek jej jistě osloví, a možná jej překvapí i design, balení a účinek.

Ale přece jen zmíním některé z našich non-toxic produktů: Mydloš – velmi silný pomocník na znečištění všeho druhu, dále prací vločky (hypoalergenní) a dětské mýdlo s lanolinem – již velmi tradiční a až ikonické. A z novinek zejména HydraTop – tělové mléko pro celou rodinu včetně dětí od 3 let, které lze použít na celé tělo, včetně obličeje. Chci říci, že mimořádnou zpětnou vazbu máme právě na tělová mléka a krém. Přicházejí nám děkovné zprávy za vývoj těchto produktů. A toto nás všechny nabíjí velmi pozitivní energií tvořit dál.

Plánujete sortiment produktů Alchymistky nadále rozšiřovat? Můžeme se těšit na nějaké novinky?

Podařilo se nám rozšířit portfolio non-toxic kosmetiky; tam ještě potřebujeme dále vyvinout šampony a řadu pro ošetření vlasů. Pak plánuji vitamínový fluid a také něco z řad krémů a péče o pleť.

V non-toxic drogerii je třeba doplnit aviváž a přípravek na praní vlny a hedvábí. Věděli jste však, že naše dětské lanolinové mýdlo můžete použít také jako prací prostředek na merino a vlnu? A samozřejmě se budeme držet naší minimalistické filozofie – jeden produkt by měl být vždy víceúčelový.

Závěrem bych se ráda zeptala, jestli neplánujete nějaké konkrétní vzdělávací aktivity – konference, přednášky, workshopy, kde bychom Vás mohli třeba vidět a slyšet naživo?

V současné době už reaguji jen na pozvání. Při množství práce nezvládám organizačně ještě jiné edukativní programy. Ale v pátek 8. 11. 2024 od 9:30 do 17:30 mě najdete ve Spojka Events Karlín v Praze na první Pečující konferenci, kde budu účastnicí v diskusním panelu na téma udržitelnosti, a v sobotu 9. 11. 2024 od 9:00 do 19:00 se v Laufen Space Prague uskuteční Green Beauty Market, kde si můžete prohlédnout a vyzkoušet i výrobky Alchymistek.

Tímto děkuji paní Kataríně za její čas a vyčerpávající odpovědi, a hlavně za to, že přináší "světlo" do současné chemické džungle.

Věřím, že mnohé čtenářky a čtenáře tento rozhovor bude inspirovat ke změnám v jejich životech. S každým dalším člověkem, který začne používat přírodní a non-toxic produkty, se totiž současně snižuje znečišťování našeho životního prostoru. A to rozhodně má smysl.

Září 2024, Sylva z VitaStyle.cz


Níže najdete odpovědi (rozhovor) také ve slovenštině:

Milá Kataríno, profesně jsem Vás již maličko představila v úvodu. Mohla byste o sobě prozradit čtenářkám a čtenářům VitaStyle.cz trošku něco osobního? Třeba, kde jste se narodila, v jakém astrologickém znamení, kde žijete nyní apod.?
Narodila som sa na strednom Slovensku v Ružomberku, v srdci Liptova. Astrologicky som znamenie Škorpiona a ascendent mám v Levovi. Teraz momentálne bývam v Pezinku, kde mám aj výrobňu.

Kdy jste v sobě pocítila touhu zajímat se o chemii? Vnímala jste tento zájem už někdy v dětství? Vybavíte si třeba nějaký zážitek z dětského období, který Vás pak nasměroval k této oblasti?
Možno to bude prekvapivá spomienka, no v zasade kľúčová. Som najstaršia zo 4 dievčat a vodila som svoju mladšiu sestru do jasiel. No a bola tam aj jedna mamička s chlapčekom. Po čase sa z nej vyklula moja učitelka chémie na zakladnej škole. Každú hodinu ma vyvolala k tabuli. Chemiu som uuuplne neznášala! Predsa len teeneger. Ale mala som super základy. Keby ste mi v tom čase ukázali z vešteckej gule moju budúcnosť a mňa v laboratoriu ako šefku labákov, tak bych povedala, že je to blud a také sa určite nestane... No a stalo sa :-)

V kolika laboratořích jste během své praxe pracovala a které objevy Vás nejvíce překvapily, ať už v pozitivním nebo negativním slova smyslu?
Mám mimoriadny vzťah k textilu a praca vo vývoji farebnej škály podľa modnych smerov ma nesmierne bavila.Vyvíjali sme farebné receptury aby sme zafarbili vlákno na požadovaný odtieň. Odtial pramenia aj moje znalosti textilnej chémie a chemických úprav textilného vlákna. Neskôr som pracovala v laboratoriách na kontrolu krmív pre zvieratá a dostala som sa k informáciám ohľadne výživy, enviromentu a podobne. No a neskor to boli laboratŕia vo výskume pôdy. Tam som sa dozvedela veľmi veľa o kontaminácii základného zdroja, z ktorého sa odvíja všetko aj v suvislosti s vodou a vodnými tokmi. Pôda je veľmi zabúdaný základný a určujúci neverzibilný zdroj, ku ktorému sa nesprávame s úctou, akú si Matka Zem zasluhuje.

Kdy jste se začala věnovat také edukační a osvětové činnosti v oblasti složení produktů, s kterými přicházíme denně do styku, a co Vás k tomu vedlo?
Edukáciu vo mne spustili sociálne siete. Žila som v takej svojej bubline, kde sa mi veci zdali jasné a samozrejmé. V podstate od tých mojich 15 rokov intenzívneho štúdia som si ani neuvědomovala, že veľká časť ludí nemá skoro žiadne základy. Chemia pre mnohých z nich predstavovala len nezáživné ťažké vzorce, ktoré nemali žiaden súvis s reálnym životom. A tak paradoxne – práve vďaka sociálnym sieťam, som začala vysvetľovať a ukazovať jednoduchosť a realnosť chemických princípov, ktoré začali ľudom dávať zmysel a mali možnosť ich spoznať v realite života a boli skutočne hmatateľné. Pre mnohých to boli vyslovene AHA momenty.

Kromě edukačních aktivit jste se rozhodla začít vyrábět i vlastní non-toxic produkty pod značkou Alchymistky. Kdy a proč jste se rozhodla vstoupit i do této výrobní oblasti?
No a od edukacie bol už len krôčik k vlastnej značke Alchymistky, ktorú sme založili spolu s Mgr. Eva Budinská, PhD. Po určitej dobe sa Eva z vlastného rozhodnutia z firmy odpojila, jej vedecká práca na univerzite jej už nedávala časový priestor pre prácu pre Alchymistky a bolo to až nemožné časovo skĺbit. Stále však ostala naša verná Alchymistka a fanynka. Ja som v dobe zakladania firmy mala 53 rokov.

Musím sa dotknúť aj témy chemických látok ako takých, pretože chémia je dobrý sluha, ale veľmi zlý pán. Všetkého priveľa proste škodí a to je hlavný dôvod prečo Alchymistky vznikli. Chceli sme ukázať, že nie je nutné, ako nás učia reklamné slogany, aby sme potrebovali veľmi veľa rôznych uklidových a kozmetických prostriedkov. Chcem ukázať, že menej je viac a tým tak šetríme nielen svoje finančné prostriedky, ale aj prírodu a život okolo nás. Cez naše výrobky, ktorých naozaj nie je veľa, ukazujeme, že nám základné prostriedky opravdu stačia skoro na všetko v domácnosti. A že mýtus "prírodné je automaticky drahé" je skutočne len jen mýtus. Že napríklad pranie v pracích vločkách je najlacnejšie a najčistejšie pranie.

Občas říkáte, že o Vás někteří smýšlejí jako o "zlé královně". Setkáváte se s negativním postojem některých lidí často? Nebo převažují kladné ohlasy a podpora v tom, že s odvahou říkáte pravdu a nenecháváte si své odborné znalosti a zkušenosti z praxe jen pro sebe?
Som odborný garant spolku Svět non toxic a posudzujem výrobky, či splňaju zložením naše princípy predbežnej opatrnosti a celkovo princípy non toxic. V tom prípade so mnou mnohí nesúhlasia a toto hodnotenie zľahčuju. Odvolávajú sa na platnú legislatívu a moje hodnotenie im znevýhodňuje postavenie na trhu, pretože sympatizanti non toxic si takýto produkt jednoducho nekúpia. Spotrebitelia majú právo volby a aby sa mohli rozhodnúť slobodne-potrebuju mať určité znalosti, povedomie a poznanie. A potom je to v súlade s ich osobným nastavením a preferenciami.

Mohla byste více detailněji osvětlit pojem "non-toxic"? Není to pravděpodobně nijak legislativně vymezený pojem, spíše zavedený výraz pro určitý typ složení výrobků, je to tak? Co si pod tímto výrazem představujete přímo Vy a jaká kritéria musí splnit produkt, abyste ho Vy osobně označila jako "non-toxic"?
Netoxické by malo byť všetko, čo sa nachádza na pultoch našich obchodov. Občas sa však v médiách objavia informácie, že ten či onen výrobok je zdraviu škodlivý, že niekto nedodržiava legislatívny zákaz alebo že použil látky, ktoré by vo výrobku nemali byť, pretože sú podozrivé z karcinogenity, narušenia hormonálnej sústavy a podobne. V zásade môžu priamo ohroziť zdravie človeka.

Z môjho pohľadu je non-toxic pojem, ktorý možno interpretovať aj ako princíp predbežnej opatrnosti. Pojem "netoxický" v sebe zahŕňa posúdenie vzájomne reagujúcich látok, chemické látky, ktoré sú prehodnocované z hľadiska možného zdravotného rizika, chemické látky, ktoré sú legislatívne obmedzované, prípadne majú maximálnu povolenú hranicu, aj látky, ktoré sa kumulujú počas celého života a látky, ktoré navzájom vytvárajú koktailový efekt. Je náročné, veľmi náročné, sa v tom zorientovať, pretože stále prichádzajú nové a nové chemické látky na trh a my až s odstupom času zistíme ich vzájomnú interakciu a prípadné negatívne pôsobenie na človeka či životné prostredie. Viete o tom, že asi 10 % chemických látok poznáme (vieme, ako sa správajú, ako reagujú a podobne), o 20 % z nich vieme len niečo, a o 70 % netušíme, ako sa budú správať v čase, ako budú reagovať a podobne?

Pojďme se podívat na některé produkty konkrétněji, ať mají čtenářky a čtenáři lepší představu tom, jak vyhodnocujete bezpečnost či naopak škodlivost některých výrobků. Letošní letní prázdniny sice už skončily, ale k moři a za sluncem lidé létají v podstatě celoročně, a tak se nabízí otázka na opalovací prostředky a péči po opalování. Na co si dle Vás dát pozor, čemu se určitě vyhnout, a co naopak lze používat bezpečně?
Starostlivosť o pokožku počas slnenia a po ňom je kľúčová nielen z estetického hľadiska, ale aj pre zdravie, aby ste sa vyhli spáleniu, predčasnému starnutiu pokožky a riziku vzniku rakoviny kože. Ultrafialové žiarenie (UV) môže poškodiť pokožku aj pri krátkom pobyte na slnku. UVB žiarenie spôsobuje spálenie, zatiaľ čo UVA žiarenie prispieva k starnutiu pokožky. Na bežné slnenie odporúčam minimálne SPF 30, pri dlhšom pobyte na priamom slnku alebo pre citlivú pokožku aspoň SPF 50. Opaľovací krém treba aplikovať dostatočne a pravidelne, aspoň každé dve hodiny, prípadne po kúpaní alebo potení, aj keď je krém vodoodolný.

Slnečné žiarenie je najintenzívnejšie medzi 10:00 a 16:00 hodinou. V tomto čase je lepšie zdržiavať sa v tieni alebo úplne sa vyhnúť priamemu slnku. Za mňa je dôležité chrániť sa aj odevom, tzn. ľahké vzdušné a savé materiály, tieň, klobuk, šiltovka, slnečné okuliare sú veľmi dôležité. Veľa ľudí používa príliš málo opaľovacieho krému, čo výrazne znižuje jeho ochrannú účinnosť. Presné množstvo opaľovacieho prípravku, ktoré sa používa na testovanie SPF, je 2 miligramy na centimeter štvorcový (2 mg/cm²) pokožky. Napríklad na celú plochu dospelého človeka, ktorá môže byť okolo 1,5 až 2 m² (15 000 až 20 000 cm²), by ste mali použiť približne 30 až 40 gramov opaľovacieho krému (čo zodpovedá 2 mg/cm²). Toto množstvo krému (2 mg/cm²) je zvyčajne viac, než koľko bežne ľudia aplikujú. Preto, ak človek aplikuje menšie množstvo krému, ochrana môže byť nižšia, ako je uvedené na obale.

Za mňa su skvelé prírodné a organické opaľovacie krémy, ktoré neobsahujú chemické filtre, parabény ani iné škodlivé látky. Môžu byť menej vodoodolné, ale su šetrnejšie k pokožke a vhodné pre deti aj dospelých. Po slnení je dôležité pokožku dobre hydratovať. Používajte prírodné a organické hydratačné krémy, ktoré obnovujú ochrannú bariéru pokožky, s aloe vera, pantenolom, prípadne produkty s antioxidantmi, ktoré neutralizujú voľné radikály spôsobené UV žiarením. Ak budete tieto zásady dodržiavať, môžete si leto a slnečné lúče vychutnať bezpečnejšie a zároveň sa starať o svoju pokožku.

Měla jste v rámci své praxe v laboratořích možnost zkoumat i vzorky některých syntetických parfémů? Jak se k umělým syntetickým vůním obecně stavíte? Co byste k tomu ráda čtenářkám a čtenářům vzkázala?
Hoci nemám priamu skúsenosť so skúmaním syntetických parfémov v laboratóriu, je známe, že mnohé komerčné parfémy obsahujú syntetické zložky, ktoré môžu byť problematické pre zdravie aj životné prostredie. Kým syntetické vône môžu byť stabilnejšie a lacnejšie z hľadiska ich výroby, často obsahujú látky, ktoré môžu dráždiť pokožku, spôsobovať alergie, alebo dokonca narušovať hormonálnu rovnováhu. Mnohé parfémy obsahujú zložky ako ftaláty a syntetické pižmo, ktoré sú častými znečisťovateľmi v tele a môžu byť potenciálne toxické. Ftaláty sa často používajú na predĺženie trvácnosti vôní, no môžu mať negatívny vplyv na hormonálny systém. Niektorá syntetická pižma zase zostávajú v tele a môžu narušiť endokrinný systém.

Pre čitateľky a čitateľov mám preto tieto odporúčania:
1. Čítajte etikety: Vyhýbajte sa parfémom, ktoré obsahujú ftaláty, parabény alebo syntetické pižmo. Tieto látky môžu byť skryté pod pojmom "fragrance" alebo "parfum", čo je neurčitý termín, ktorý môže zahŕňať stovky chemikálií.
2. Hľadajte prírodné alternatívy: Parfémy na báze prírodných esenciálnych olejov bývajú šetrnejšie k pokožke aj k zdraviu. Je u nich tiež menšia pravdepodobnosť, že spôsobia podráždenie alebo alergickú reakciu.
3. Certifikované produkty: Vyberajte si produkty s certifikáciou ako "NaTrue" a "Ecocert", ktoré zabezpečujú, že v nich nie sú prítomné nebezpečné syntetické chemikálie ani syntetická parfumácia.

Celkovo je dobré byť obozretný a voliť produkty, ktoré podporujú zdravie aj bezpečnosť, najmä ak sú používané každý deň.

Poslední roky je v módě tetování na kůži. Jak to vidíte, jakožto chemička? Existuje v dnešní době nějaké zdraví neškodné tetování?
Z hľadiska non-toxic prístupu a ako chemik musím upozorniť, že aj tetovanie predstavuje určité riziká pre zdravie, najmä v súvislosti s chemickým zložením farieb, ktoré sa pri ňom používajú. Tetovacie atramenty obsahujú zložky, ktoré môžu byť škodlivé nielen pre pokožku, ale aj pre celkový zdravotný stav, pretože sa dostávajú priamo do tela a môžu v ňom pretrvávať po dlhý čas. Niektoré farby obsahujú ťažké kovy ako olovo, kadmium, chróm či nikel, ktoré môžu spôsobovať alergické reakcie, podráždenie kože alebo dokonca pôsobiť ako karcinogény. Čierne farby často obsahujú PAH, ktoré môžu byť toxické a karcinogénne. Niektoré atramenty môžu obsahovať aj ftaláty a parabény, ktoré sú známe svojimi škodlivými účinkami na hormonálny systém.
Zdravotne úplne neškodné tetovanie zatiaľ neexistuje, pretože každý zásah do kože a zavádzanie chemikálií do tela so sebou nesie riziká. Avšak dnes už existujú prírodnejšie a šetrnejšie alternatívy. Niektorí výrobcovia začali ponúkať atramenty, ktoré obsahujú menej toxických zložiek a sú na prírodnej báze. Tieto atramenty však nemusia byť úplne bez rizika, ale môžu byť šetrnejšie k pokožke a zdraviu. V niektorých krajinách sa objavujú tetovacie farby, ktoré sú testované a certifikované ako bezpečnejšie, bez prítomnosti ťažkých kovov a iných toxických látok. Vždy je dobré overiť si, či štúdio používa takéto produkty.

Z legislatívneho hľadiska sa bezpečnosť tetovacích farieb v súčasnosti reguluje v rôznych krajinách, no bohužiaľ, regulácia nie je vždy dostatočne prísna. V mnohých krajinách nie sú tetovacie farby klasifikované ako kozmetické výrobky, čo znamená, že podliehajú len minimálnym kontrolám.
V Európskej únii došlo v posledných rokoch k zlepšeniu regulácie v oblasti tetovacích farieb. Od januára 2022 platí v EÚ nová smernica REACH, ktorá obmedzuje alebo zakazuje používanie viac než 4 000 nebezpečných chemických látok v tetovacích atramentoch.

Táto legislatíva:
● Zakazuje alebo obmedzuje obsah olova, rtuti, kadmia a ďalších ťažkých kovov.
● Obmedzuje prítomnosť chemikálií, ktoré sú známe svojimi karcinogénnymi účinkami alebo schopnosťou mutovať DNA.
● Zakázala niektoré konkrétne pigmenty, ktoré sa považujú za vysoko rizikové.

Tieto zmeny sú zamerané na to, aby sa zlepšila bezpečnosť spotrebiteľov a znížilo riziko zdravotných komplikácií spojených s tetovacími farbami. Pre tetovacie štúdiá a výrobcov tetovacích atramentov to znamená, že musia zmeniť svoje výrobné postupy a nahradiť zakázané látky bezpečnejšími alternatívami.

Mimo Európy je regulácia často menej prísna. Napríklad v USA tetovacie atramenty nie sú priamo regulované Úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) ako kozmetické výrobky. Hoci FDA môže zasiahnuť, ak sa zistia nebezpečné látky, pravidelné kontroly zloženia farieb nie sú bežné.
Napriek existujúcim reguláciám a snahám o zlepšenie bezpečnosti sa môže stať, že niektoré tetovacie štúdiá používajú atramenty, ktoré nespĺňajú najnovšie bezpečnostné normy. Je preto dôležité informovať sa o tom, aké atramenty štúdio používa, a či sú v súlade aspoň s aktuálnou legislatívou.

Co třeba laky na nehty, odlakovače a umělé nehty? Stále oblíbená dekorativní kosmetika nejen mladých dívek. Setkala jste se už s nějakými non-toxic laky a odlakovači? Nebo jsou nějaké, které byste s přimhouřeným okem označila za "přijatelné"? A co umělé nehty, jaká rizika vidíte zde?
Nuž toto je pre mňa veľmi ťažká téma, pretože takýto výrobok musí splnať naše prísne spotrebiteľské kritériá a to teda nejde bez určitých chemických látok. Laky na nechty, odlakovače a umelé nechty sú obľúbené medzi ženami všetkých vekových kategórií, no často obsahujú chemikálie, ktoré môžu mať nepriaznivý vplyv na zdravie. Tradičné laky na nechty často obsahujú chemikálie ako Formaldehyd, ktorý sa používa na spevnenie nechtov, ale je karcinogénny a môže dráždiť pokožku či dýchacie cesty, ďalej Toluén, ktorý pomáha udržať farbu lakov stabilnú, no môže spôsobovať bolesti hlavy, závraty a problémy s dýchaním, a tiež DBP (dibutylftalát), ktorý sa pridáva kvôli pružnosti laku, no má negatívny vplyv na hormonálny systém a môže byť škodlivý pre reprodukčné zdravie.

V reakcii na tieto obavy sa na trhu objavili tzv. "non-toxic" laky, ktoré neobsahujú niektoré z týchto nebezpečných látok.

Bežne sa označujú ako:
● 3-free: Bez formaldehydu, toluénu a DBP.
● 5-free: Navyše bez formaldehydovej živice a gáfru.
● 7-free a viac: Tieto produkty vynechávajú aj ďalšie chemikálie, ako sú parabény, xylén alebo etyl-tosylamid.

Tieto laky sú šetrnejšie k zdraviu a určite sú lepšou voľbou než tradičné produkty. Avšak, aj keď sú označené ako "non-toxic", nie sú úplne bez chemikálií, len obsahujú menej škodlivých látok.
Tradičné odlakovače často obsahujú acetón, ktorý môže vysušovať pokožku a nechty, spôsobovať podráždenie a mať negatívny vplyv na dýchacie cesty. Tiež zvyčajne obsahujú škodlivé syntetické parfémy. V súčasnosti sú dostupné non-acetónové odlakovače s esenciálnymi olejmi namiesto syntetickej vône, ktoré sú menej agresívne. Mnohé z nich používajú prírodné oleje alebo vitamíny, ktoré pomáhajú hydratovať nechty a pokožku okolo nich.

Umelé nechty, najmä tie, ktoré vyžadujú použitie akrylu alebo gélových produktov, môžu obsahovať chemikálie, ktoré môžu spôsobiť podráždenie kože a alergické reakcie. Navyše, dlhodobé nosenie umelých nechtov môže oslabiť prirodzené nechty, spôsobiť ich lámavosť a tenkosť. Ďalším rizikom sú UV lampy, ktoré sa používajú na vytvrdzovanie gélových nechtov. Hoci riziko rakoviny kože je nízke, dlhodobé vystavovanie UV žiareniu môže pokožku poškodiť.

Pozrime sa trošku na legislativu, napr. na formaldehyd.
Formaldehyd je v EÚ prísne regulovaný, no nie je úplne zakázaný. Je považovaný za karcinogén, a preto jeho používanie v kozmetických výrobkoch podlieha veľmi prísnym pravidlám podľa nariadenia EÚ o kozmetike (Regulation (EC) No 1223/2009).

Používanie formaldehydu v kozmetike v EÚ:
1. Voľný formaldehyd: Priamy formaldehyd je zakázaný v kozmetických výrobkoch určených na použitie na koži. Jednou z výnimiek sú tvrdidlá na nechty, kde sa povoluje v koncentrácii do 5 %. Tieto výrobky musia mať jasné označenie, že obsahujú formaldehyd, a varovanie pred možným podráždením pokožky. Výrobky obsahujúce formaldehyd musia mať aj varovanie "obsahuje formaldehyd" v prípade, že koncentrácia presahuje 0,05 %.
2. Formaldehyd uvoľňujúce látky: Niektoré konzervačné látky (napríklad quaternium-15, DMDM hydantoin, imidazolidinylurea a diazolidinylurea) môžu uvoľňovať malé množstvá formaldehydu ako vedľajší produkt, aby zabránili rastu baktérií a plesní. Tieto látky sú v kozmetike povolené, ale iba do určitej koncentrácie a pod prísnou kontrolou.

Ako vidíte,je veľmi dôležité tieto riziká poznať, a slobodne sa rozhodnúť. Preto maju význam moje vyjadrenia, aj ked niekedy som "zlá kráľovná", pretože - ved napr. formaldehyd - dokázaný karcinogén - je legislatívne síce obmedzovaný, ale stále povolený…

Kategorií produktů je celá řada, všechny dnes nezvládneme prodiskutovat. Poslední volbu nechávám tedy na Vás. Chtěla byste upozornit třeba na rizika u některých jiných produktů? Ať už jde o čisticí nebo prací prostředky, nebo textil a jeho barvení, nádobí, nábytek, kutilské potřeby (barvy, laky, nátěry…) či stavební materiály? Chtěla byste z toho ještě něco extra vyzdvihnout a na něco upozornit?
Samozrejme, rôzne produkty, ktoré používame v každodennom živote, obsahujú chemikálie, ktoré môžu mať vplyv na naše zdravie a životné prostredie. Je dôležité byť si vedomý potenciálnych rizík a vedieť, na čo si dať pozor.

Tu sú niektoré oblasti, ktoré by si zaslúžili zvláštnu pozornosť:
Čistiace prostriedky: Často obsahujú syntetické vône a agresívne chemikálie, ako sú amoniak, chlór a sulfonáty, ktoré môžu dráždiť pokožku, oči a dýchacie cesty.
Pracie prostriedky: Obsahujú syntetické vône a farbivá, ktoré môžu spôsobovať alergické reakcie a dráždenie pokožky. Optické zjasňovače sú ďalšími chemikáliami, ktoré môžu byť škodlivé.

To sú také hlavné, primárne oblasti, ktoré dokážete posúdiťa jednoducho nahradiť – napríklad výrobkami Alchymistiek alebo overenými non-toxic produktmi iných výrobcov.

Ďalšou náročnou témou je textil. Všetci ho používame v akejkolvek forme, či ako odev, bytový textil, textil v nábytkárskych výrobkoch..., proste všade.

Textil a jeho farbenie: Niektoré textilné farby obsahujú azo farbivá a ťažké kovy (ako olovo a kadmium), ktoré môžu byť škodlivé pri kontakte s pokožkou. Existujú však už bezpečnejšie a šetrnejšie alternatívy. Vyberajte textil, ktorý je certifikovaný podľa OEKO-TEX alebo GOTS (Global Organic Textile Standard), čo zabezpečuje, že sú použité bezpečné a ekologické materiály.
Kuchynské potreby: Niektoré plastové nádoby môžu obsahovať bisfenol A (BPA), ktorý je spojený s hormonálnymi poruchami. Používajte radšej sklenené, nerezové alebo BPA-free plastové nádoby.
Nábytok: Farby a laky v nábytku môžu obsahovať prchavé organické zlúčeniny (VOC), ktoré môžu spôsobiť problémy s dýchaním a ďalšie zdravotné problémy. Pri výbere nového nábytku preto žiadajte atest na VOC laky a farby.

Tak je to. Chémia je dobrý sluha a zlý pán. Mohla by som pokračovať až do nekonečna, no podstatnou ulohou pre mna je poskytnutie informácií, že čo viem zmeniť, tak zmením. A to je náš domov – naš "bezpečný "prístav, a naše spotrebiteľské správanie. To zmeniť dokážeme. Pretože životné prostredie a naše zdravie je veľmi úzko prepojené. A všetci chceme žiť plnohodnotný, zdravý a krásny život v bezpečí, bez otrávenej vody, pody a životného prostredia, ktorého sme súčasťou.

Všimla jsem si, že se na Vás asi stále častěji obracejí i různé e-shopy, které se snaží nabízet co nejkvalitnější přírodní kosmetiku, drogerii a další produkty. Mají tedy prodejci už sami zájem na spolupráci s Vámi a chtějí nabízet přímo "non-toxic" produkty? Máte také pocit, že se tento zájem zvyšuje a máte z toho radost?
Ano. To je to, čo chcem ľuďom odkázať. Zmenou spotrebiteľského správania dokažeme mnoho vecí zmeniť. Je to vecou každého z nás. A pokiaľ výrobca chce predať, tak musí mať záujemcov, teda spotrebiteľov. A tento trend uvedomelého spotrebitela skutočne rastie a to ma naozaj veľmi teší.

Jaké non-toxic produkty aktuálně vyrábíte a nabízíte v rámci Vaší značky Alchymistky? Které jdou nejvíce na odbyt? Máte u některých produktů nějakou mimořádnou zpětnou vazbu od zákazníků?
Nemyslím si, že ide o jeden konkrétny produkt. Ten, kto si od nás kúpi akýkoľvek náš výrobok, pochopí našu filozofiu a ľudí, ktorí za značkou stoja, vrátia sa k nám aj pre ďalšie produkty. Prvý zakúpený výrobok ho určite osloví, a možno ho prekvapí aj dizajn, balenie a účinok.


Ale predsa len spomeniem niektoré z našich non-toxic produktov: Mydloš – veľmi silný pomocník na znečistenie všetkého druhu, ďalej pracie vločky (hypoalergénne) a detské mydlo s lanolínom – už veľmi tradičné a až ikonické. A z noviniek najmä HydraTop – telové mlieko pre celú rodinu vrátane detí od 3 rokov, ktoré je možné použiť na celé telo, vrátane tváre. Chcem povedať že mimoriadnu spôtnú väzbu máme práve na telové mlieka a krém. Prichádzajú nám ďakovné správy za vývoj týchto produktov. A toto nás všetkých nabíja veľmi pozitívnou energiou tvoriť ďalej.


Plánujete sortiment produktů Alchymistky nadále rozšiřovat? Můžeme se těšit na nějaké novinky?
Podarilo sa nám rozšíriť portfólio non-toxic kozmetiky; tam ešte potrebujeme ďalej vyvinúť šampóny a radu na ošetrenie vlasov. Potom plánujem vitamínový fluid a tiež niečo z radov krémov a starostlivosti o pleť o pleť.

V non-toxic drogérii je potrebné doplniť aviváž a prípravok na pranie vlny a hodvábu. Vedeli ste však, že naše detské lanolínové mydlo môžete použiť aj ako prací prostriedok na merino a vlnu? A samozrejme sa budeme držať našej minimalistickej filozofie – jeden produkt by mal byť vždy viacúčelový.

Závěrem bych se ráda zeptala, jestli neplánujete nějaké konkrétní vzdělávací aktivity – konference, přednášky, workshopy, kde bychom Vás mohli třeba vidět a slyšet naživo?
V súčasnej dobe už reagujem iba na pozvania. Pri množstve práce nezvládam organizačne ešte iné edukatívne programy. Ale v piatok 8. 11. 2024 od 9:30 do 17:30 ma nájdete na Spojka Events Karlín v Prahe na prvej Pečující konferenci, kde budem účastníčkou v diskusnom paneli na tému udržateľnosti, a v sobotu 9. 11. 2024 od 9:00 do 19:00 sa v Laufen Space Prague uskutoční Green Beauty Market, kde si môžete prezrieť a vyskúšať aj výrobky Alchymistiek.

******

Pozn.: Rozhovor byl pořízen začátkem září 2024 pro web VitaStyle.cz


Další články na téma Eco & Non-Toxic »